Diane Setterfield i bohaterowie z jej książki “Trzynasta opowieść”

Diane Setterfield i bohaterowie z jej książki “Trzynasta opowieść”

Autorzy mogą latami zdobywać swoich fanów i szlifować warsztat pisarski lub też pewnym krokiem wejść na rynek wydawniczy mając w ręce powieść, która nie tylko zapewni wydawnictwu finansowy sukces, ale też szturmem zawojuje listy bestsellerów i to tych amerykańskich. Diane Setterfield postanowiła, że wybierze właśnie tą drugą drogę i bez wątpliwości udało się jej. Książka, która była jej debiutem okazała się również powieścią, która zebrała laury za styl pisania oraz fabułę. Coś co niewątpliwie zadowoliłoby każdego pisarza. Trzynasta opowieść ze strony www.taniaksiazka.pl to książka, o której właśnie mowa. Jak to się stało, że stała się tak sławna?

Jak to się stało, że debiutancka książka Satterfield jest tak sławna?

Diane Satterfield wydała książkę mając lat 52. Nie można powiedzieć więc, że kariera pisarska to był jej oczywisty wybór. Raczej decyzja, która musiała razem z nią dojrzeć. Jednak patrząc na efekty jej pracy wart obyło czekać. Książka “Trzynasta opowieść” jest określana jako wciągająca, pełna napięcia, nie do zapomnienia historia.

Duże znaczenie w książce ma gra jaka zachodzi między głównymi bohaterkami, czyli Margaret Lea, a Vidą Winter. Lea ma poznać historię życia Winter, która jest związane ze starą zniszczoną posiadłością Angelfield. To miejsce nie przykuwa już dzisiaj żadnej uwagi, jest to stara ruina, która jednak skrywa sekrety Winter i jej pozostałych mieszkańców. To właśnie w tym na pozór spokojnym domu, który niegdyś był wyjątkowo urokliwy, działy się rzeczy o których nikomu się nie śniło. Zło, wariactwo, tajemnice to wszystko to co skrywają te stare ruiny. Winter nie tylko pozwoli młodej Lea na poznanie swojej historii, ale też uświadomi pisarkę o swoich własnych problemach, z którymi się mierzy.

Kim jest Margaret Lea, bohaterka książki Diane Setterfield?


W książce “Trzynasta opowieść” Diane Setterfield prócz sławnej pisarki Vidy Winter poznajemy także Margaret Lea. Jest to młoda dziewczyna, która chce zacząć swoją karierę również jako pisarki. W odróżnieniu od Winter nie interesuje jej pisanie wymyślnej fantastyki, ale samych faktów. Dlatego też chce się zająć pisaniem biografii. We współpracę z Vidą Winter wchodzi po tym jak sama wielka osobistość zaprasza ją do swojej okazałej rezydencji. Tam Margaret Lea zaczyna długą drogę prowadzącą ku odkryciu zaskakującej prawdy o Winter, a także zmierzeniu się z własnymi słabościami. To właśnie z perspektywy Margaret poznajmy całą historię i innych bohaterów- jest ona narratorem.

 

Trzynasta opowieść, co się kryje za tytułem?

Trzynasta opowieść, co się kryje za tytułem?

Diane Setter to osoba w świecie literackim, która zdecydowanie warta jest zauważenia, a także zapoznania się z jej literaturą. Pisarka brytyjskiego pochodzenia co prawda późno zaczęła swój przygodę z pisaniem jednak talentu nie można jej odmówić. Jej debiutancka książka “Trzynasta opowieść” (https://www.taniaksiazka.pl/trzynasta-opowiesc-diane-setterfield-p-1480419.html) jest dziełem, które przedstawia ciekawą historię, opuszczone miejsce, a także postacie, które mimo, że pozornie różne ro mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Diane Setter doskonale pokazuje, że to właśnie nietuzinkowe pomysły decydują o sukcesie książki.

Czy Trzynastą opowieść można porównać do innej książki?

Diane Setter pisząc swoją pierwszą powieść postanowiła pokazać publiczności świeży, nieznany jeszcze pomysł na książkę. Na stronach książki mamy do czynienia przede wszystkim z dwoma postaciami- Margaret Lea oraz Vidą Winter. To właśnie ich splatającą się historię czytelnicy będą poznawać na kolejnych stronach książki “Trzynasta opowieść“. Gatunek, którego trzyma się Diane Setter to gotyk oraz napięcie. Przelanie emocji towarzyszących tym stylom idealnie udaje się brytyjskiej pisarce, która już od pierwszej strony słowami “Powiedz mi prawdę” wprowadza czytelnika w porywającą historię, której nie sposób odłożyć nawet na chwilę.

To co połączy Margaret oraz Vidę to gra w odgadywanie przeszłości jednej z nich. Margaret czeka zadanie przedarcia się przez zatajoną przeszłość Winter, sprytnie podszytą licznymi kłamstwami. Dlaczego Vida Winter, która jest sławną pisarką opowiadała kłamstwa przez tyle lat, by nagle postanowić opowiedzieć komuś nieznanemu całą swoją historię?

Widmo śmierci będzie tutaj miało swoją rolę, ale drugim bardzo istotnym pytaniem jest również zagadnienie dlaczego wybrała akurat Margaret Lea? Osobę nie tylko nie znaną, ale też dopiero zaczynającą swoją podróż z pisaniem książek. Odpowiedź na te pytania najlepiej poznać samemu.

Vida Winter na kartkach książki Diane Setter

Diane Setter pisząc swoją debiutancką książkę “Trzynasta opowieść” dołożyła wszelkich starań, by główne postacie były wyjątkowo dopracowane i realistyczne dla czytelnika. Dlatego też Vida Winter wpisuje się poniekąd w portret ekscentrycznej, bogatej damy, która bawi się swoją sławą nie zważając na to co pomyśli opinia publiczna. Krytyka oraz zwykłe życie nie są dla Vidy Winter- pisarki, która swoimi fantastycznymi opowieściami zaskarbiła sobie grono fanów. Jednak czy otoczka, którą sama sobie wypracowała na pewno jest prawdziwa? To właśnie rolą Margaret Lea jest poznanie prawdziwego oblicza pisarki.

 

Brytyjski debiut literacki

Brytyjski debiut literacki

W obecnych czasach nie możemy narzekać na ilość książek. Autorzy wciąż i wciąż zachwycają nas swoimi pomysłami, dzięki czemu czytelnicy mogą czytać tak wspaniałe książki. Na szczęście do wyboru mamy książki z różnego gatunku. Nie tylko opowieści o miłości, ale również historie spisane na faktach, dramaty rodzinne oraz wiele innych. Wystarczy tylko na bieżąco obserwować ofertę, jaka pojawia się w sklepach. Tam też można znaleźć książkę pt. “Trzynasta opowieść“. Autorką jest Diane Setterfield.

Brytyjska autorka książek

Jeżeli chodzi o tą książkę i tą autorkę, to chyba śmiało można mówić już o fenomenie, ponieważ została ona wydana w 38 krajach. Tak, może ktoś powie, że nie jest to spory wynik, ale jest wręcz odwrotnie. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę to, że Setterfield jest debiutującą autorką. “Trzynasta opowieść” okazała się na tyle dobra, że kolejne kraje chcą tą książkę gościć u siebie, w tym właśnie Polska. Diane Sutterfield była nauczycielką akademicką we Francji i Wielkiej Brytanii. Oprócz tej książki, ma ona również na swoim koncie “Była sobie rzeka”. Takich książek, jakie pisze ta autorka jeszcze nie było na rynku. Wiele tajemnic i mroczna historia – nie można odmówić sobie przyjemności przeczytania takiej książki.

Mrok, duch i sekrety


Życie młodej Margaret krąży się dookoła książek. Bohaterka odkąd pamięta, zawsze w swoim pobliżu miała książki. Poniekąd było to spowodowane tym, że jej ojciec prowadził antykwariat i często zabierał ze sobą córkę do pracy. Chociaż Margaret nie narzeka na to, że tak dużo czasu spędzała w takim miejscu. Akurat książki pokochała i teraz po wielu latach może powiedzieć, że je doskonale zna. Książki kochała i kocha czytać, a to pomogło jej także rozbudować swoją wyobraźnię.

Teraz Margaret jest już dorosłą kobietą, a jej miłość do książek wcale nie minęła. Wręcz się pogłębiła. Bohaterka otrzymuje tajemniczy, intrygujący list. Zostaje ona zaproszona do spisania historii sławnej pisarki Vidy Winter. Nie jest to takie łatwe zadanie, ponieważ jest to historia tajemnicza, bardzo tajemnicza. Margaret udaje się do Angelfield, gdzie ma zamiar poznać dokładnie historię pani Winter. Mroczna posiadłość pokryta kurzem skrywa wiele tajemnic. Bohaterka nie zdaje sobie sprawy z tego, że historia autorki, którą od niej usłyszy bardzo ją zaskoczy, ale również zmieni… jej życie. Czego Margaret może się spodziewać w tej posiadłości? Warto samodzielnie sprawdzić. Książka jest naprawdę wciągająca.